Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE WPN

By lepiej poznać Wigierski Park Narodowy warto wybrać się na przynajmniej jedną ze ścieżek edukacyjnych. Wiodą one przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo, łączą się ze szlakami turystycznymi prowadzącymi w różne rejony Parku, dlatego zwiedzanie powinno się zacząć właśnie od nich. Wzdłuż ścieżek umieszczane zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku. Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć w informacji turystycznej kartę wstępu do WPN. W Centrum Informacji Turystycznej można zamówić przewodnika, który będzie Ci towarzyszył na ścieżce lub kupić przewodnik.

„Las”

Początek ścieżki znajduje się przy siedzibie parku w Krzywem, gdzie jest zlokalizowana również wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” i wystawa rzeźb oraz Centrum Informacji Turystycznej WPN. Na sali konferencyjnej można obejrzeć film o Wigierskim Parku Narodowym, a w obiekcie „Dziupla” zorganizować ognisko.Czas zwiedzania około 50 min. Ścieżka wiedzie wokół jeziorka Suchar I. Na trasie ścieżki znajduje się kilka siedlisk leśnych występujących na terenie WPN: grąd, łęg, bór mieszany i bagienny, a także stanowisko archeologiczne z epoki kamienia.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Suchary”

Początek ścieżki znajduje się w odległości 800 m od siedziby parku w Krzywem, gdzie jest zlokalizowana wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” i wystawa rzeźb. Na sali konferencyjnej można obejrzeć film o Wigierskim Parku Narodowym, a w obiekcie „Dziupla” zorganizować ognisko.

Czas zwiedzania około 2 godz. Ścieżka prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy torfowiskowe z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami. Na trasie ścieżki można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia bobry. Ścieżka została wyposażona w kładki przez tereny podmokłe, zadaszone miejsce odpoczynku oraz platformę widokową.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Płazy”

Ścieżka znajduje się we wsi Rosochaty Róg. Czas zwiedzania około 1 godz. Przebiega ona wokół drobnych„oczek” wodnych specjalnie odtworzonych dla płazów. Wyposażona jest w 6 tablic informacyjnych oraz kładkę i pomost. Ścieżkę tę podobnie jak pozostałe można zwiedzać przez cały rok. Najlepszym jednak okresem do obserwacji płazów jest wiosna, kiedy zwierzęta te odbywają gody. 

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Jeziora”

Ścieżka znajduje się w południowej części jeziora Wigry na Słupiu koło Gawrych Rudy, początek trasy jest nad Zatoką Słupiańską koło półwyspu Łasocha. Czas zwiedzania około 2 godz. Ścieżka pozwala zapoznać się z historią terenu, jego geomorfologią oraz trzema jeziorami WPN: Wigry, Suchar Wielki i Długie. Znajdują się tu tablice opisujące gatunki drzew, krzewów i zwierząt, które tu występują.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Puszcza”

Trasa ścieżki zlokalizowana jest w Wysokim Moście, położonym na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, nad rzeką Czarna Hańcza. Czas zwiedzania około 3 godz. Na ścieżce umiejscowiono 8 przystanków: Stare trakty, Czarna Hańcza, Stanowisko archeologiczne, Kamedulska smolarnia, Morena czołowa, Żurawinowe Bagno, Starodrzew, Suchar Konopniak.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Eksploatacja dóbr puszczańskich”

Znajduje się częściowo na trasie Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej, w Gawrych Rudzie oraz w Leszczewku. Ścieżka informuje o formach użytkowania zasobów puszczańskich w przeszłości. Przystanki na ścieżce:Bartnictwo, Binduga, Gospodarka leśna, Hutnictwo, Kolejka leśna, Ostęp, Wapiennik. Można ją zwiedzać jadąc kolejką, rowerem lub przemierzając pieszo.

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, w Zespole Kolejki Wąskotorowej w Płocicznie oraz w leśniczówce WPN w Bryzglu.

„Dary Natury”

Ścieżkę tworzy sześć tradycyjnych wiejskich ogródków zlokalizowanych przy siedzibie WPN w Krzywem i przy szkołach w Maćkowej Rudzie, Płocicznie, Nowej Wsi i Przebrodzie. Ścieżka jest efektem projektu ochrony i przywracania ogródków wiejskich, dawnych odmian kwiatowych i ziół użytkowych, zrealizowanym w 2006 roku. W ogródkach można zobaczyć piękno tradycyjnych odmian: aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, dzwonki, firletki, floksy, goździki brodate, irysy, lilie smolinosy, liliowce, łubiny, kosmosy, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, orliki, ostróżki, rudbekie, słoneczniki, słoneczniczki, szafirki, tulipany, złocienie i wiele innych. 40 gatunków zostało opisanych na tabliczkach informacyjnych znajdujących się przy siedzibie parku.

kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij