Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

Puszcza Augustowska

Puszcza Augustowska jest jednym z największych kompleksów leśnych Polski, a wraz z puszczami Litwy i Białorusi, bezpośrednio z nią sąsiadującymi, stanowi jeden z największych zwartych kompleksów Europy - ponad 1100 km kw. Występują tu liczne jeziora, miejscami także podmokłe łąki i torfowiska. Puszcza i jeziora augustowskie, wraz z doliną Rospudy, stanowią obszary chronionego krajobrazu. 

Puszczę Augustowską przecina dział wodny Wisły i Niemna. Główną rzeką zlewni Niemna, obejmującej większą część obszaru puszczy, jest Czarna Hańcza z dopływami: Marychą i Wołkuszanką. Zlewnia Wisły obejmuje mniejszą część Puszczy. Wody spływają do Wisły przez Biebrzę, a dalej Narew. Najważniejszymi rzekami tej części są: Lebiedzianka, uchodząca bezpośrednio do Biebrzy, a następnie Blizna i Rospuda łączące się z Biebrzą za pośrednictwem Netty. Zlewnię Wisły i Niemna łączy Kanał Augustowski. Czarna Hańcza wraz z Kanałem Augustowskim stała się najpopularniejszym szlakiem wędrówek kajakowych.

Walory przyrodnicze i krajobrazowe Puszczy Augustowskiej i wyjątkowy stan środowiska naturalnego zapewnia temu obszarowi doskonałe warunki dla rozwoju różnorodnych form turystyki, rekreacji i wypoczynku. Pobyt nad czystymi i obfitymi w ryby jeziorami zadowolić może wymagających wędkarzy i miłośników żeglarstwa. Wędrowców zapraszają liczne szlaki piesze, rowerowe i konne poprowadzone przez najciekawsze fragmenty puszczy i ukazujące krajobrazy kulturowe. Długo zalegająca pokrywa śnieżna sprzyja wędrówkom narciarskim, przejażdżkom saniami ciągniętymi przez konie.

Dla dociekliwych turystów przeznaczone są ścieżki dydaktyczne wyznaczone w Wigierski Parku Narodowym i w nadleśnictwach Augustów, Płaska i Szczebra pozwalające dokładniej poznać wybrane fragmentami przyrody. Warto odwiedzić izby regionalne w Zelwie i Wigierskim Parku Narodowym oraz skosztować miejscowych przysmaków wyrabianych z własnych produktów tradycyjnymi metodami oferowanych w gospodarstwach agroturystycznych coraz liczniejszych w puszczańskich wioskach.

Roślinność Puszczy Augustowskiej, charakterystyczna dla północno-wschodniej Europy, odznacza się dominowaniem mszystych lasów iglastych sosnowo-świerkowych i obecnością dużych powierzchni torfowisk. Stwierdzono tu około 1000 gatunków roślin naczyniowych, od borealnych i właściwych florze arktycznej, aż do gatunków związanych ze strefą śródziemnomorską.

Na terenie Puszczy Augustowskiej stwierdzono dotychczas występowanie ponad dwóch tysięcy gatunków zwierząt. Najliczniej reprezentowany i obfity jest świat owadów. 

Świat ssaków jest reprezentowany przez jeleniowate (jeleń szlachetny, łoś, sarna), drapieżniki takiej jak: wilk, jenot, ryś, borsuk, wydra, norka, łasica, kuna oraz tchórz. Mniejsze zwierzęta zamieszkujące Puszczę Augustowską to zające bielak i szarak, a także gryzonie - bóbr, piżmak, szczur, nornik i badylarka, a także inne.

W Puszczy Augustowskiej występuje 119 gatunków ptaków, a gnieździ sie 72 (m.in. kilkadziesiąt par bociana czarnego, trzmielojada, orlika krzykliwego, myszołowa, jastrzębia, krogulca, kobuza).

 

kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij