The page is loading...

Subscribe to newsletter

Online booking

Arrival:
Departure:
From PLN
Check availability

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE WPN

By lepiej poznać Wigierski Park Narodowy warto wybrać się na przynajmniej jedną ze ścieżek edukacyjnych. Wiodą one przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo, łączą się ze szlakami turystycznymi prowadzącymi w różne rejony Parku, dlatego zwiedzanie powinno się zacząć właśnie od nich. Wzdłuż ścieżek umieszczane zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku. Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć w informacji turystycznej kartę wstępu do WPN. W Centrum Informacji Turystycznej można zamówić przewodnika, który będzie Ci towarzyszył na ścieżce lub kupić przewodnik.

„Las”

Początek ścieżki znajduje się przy siedzibie parku w Krzywem, gdzie jest zlokalizowana również wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” i wystawa rzeźb oraz Centrum Informacji Turystycznej WPN. Na sali konferencyjnej można obejrzeć film o Wigierskim Parku Narodowym, a w obiekcie „Dziupla” zorganizować ognisko.Czas zwiedzania około 50 min. Ścieżka wiedzie wokół jeziorka Suchar I. Na trasie ścieżki znajduje się kilka siedlisk leśnych występujących na terenie WPN: grąd, łęg, bór mieszany i bagienny, a także stanowisko archeologiczne z epoki kamienia.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Suchary”

Początek ścieżki znajduje się w odległości 800 m od siedziby parku w Krzywem, gdzie jest zlokalizowana wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” i wystawa rzeźb. Na sali konferencyjnej można obejrzeć film o Wigierskim Parku Narodowym, a w obiekcie „Dziupla” zorganizować ognisko.

Czas zwiedzania około 2 godz. Ścieżka prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy torfowiskowe z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami. Na trasie ścieżki można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia bobry. Ścieżka została wyposażona w kładki przez tereny podmokłe, zadaszone miejsce odpoczynku oraz platformę widokową.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Płazy”

Ścieżka znajduje się we wsi Rosochaty Róg. Czas zwiedzania około 1 godz. Przebiega ona wokół drobnych„oczek” wodnych specjalnie odtworzonych dla płazów. Wyposażona jest w 6 tablic informacyjnych oraz kładkę i pomost. Ścieżkę tę podobnie jak pozostałe można zwiedzać przez cały rok. Najlepszym jednak okresem do obserwacji płazów jest wiosna, kiedy zwierzęta te odbywają gody. 

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Jeziora”

Ścieżka znajduje się w południowej części jeziora Wigry na Słupiu koło Gawrych Rudy, początek trasy jest nad Zatoką Słupiańską koło półwyspu Łasocha. Czas zwiedzania około 2 godz. Ścieżka pozwala zapoznać się z historią terenu, jego geomorfologią oraz trzema jeziorami WPN: Wigry, Suchar Wielki i Długie. Znajdują się tu tablice opisujące gatunki drzew, krzewów i zwierząt, które tu występują.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Puszcza”

Trasa ścieżki zlokalizowana jest w Wysokim Moście, położonym na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, nad rzeką Czarna Hańcza. Czas zwiedzania około 3 godz. Na ścieżce umiejscowiono 8 przystanków: Stare trakty, Czarna Hańcza, Stanowisko archeologiczne, Kamedulska smolarnia, Morena czołowa, Żurawinowe Bagno, Starodrzew, Suchar Konopniak.

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

„Eksploatacja dóbr puszczańskich”

Znajduje się częściowo na trasie Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej, w Gawrych Rudzie oraz w Leszczewku. Ścieżka informuje o formach użytkowania zasobów puszczańskich w przeszłości. Przystanki na ścieżce:Bartnictwo, Binduga, Gospodarka leśna, Hutnictwo, Kolejka leśna, Ostęp, Wapiennik. Można ją zwiedzać jadąc kolejką, rowerem lub przemierzając pieszo.

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, w Zespole Kolejki Wąskotorowej w Płocicznie oraz w leśniczówce WPN w Bryzglu.

„Dary Natury”

Ścieżkę tworzy sześć tradycyjnych wiejskich ogródków zlokalizowanych przy siedzibie WPN w Krzywem i przy szkołach w Maćkowej Rudzie, Płocicznie, Nowej Wsi i Przebrodzie. Ścieżka jest efektem projektu ochrony i przywracania ogródków wiejskich, dawnych odmian kwiatowych i ziół użytkowych, zrealizowanym w 2006 roku. W ogródkach można zobaczyć piękno tradycyjnych odmian: aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, dzwonki, firletki, floksy, goździki brodate, irysy, lilie smolinosy, liliowce, łubiny, kosmosy, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, orliki, ostróżki, rudbekie, słoneczniki, słoneczniczki, szafirki, tulipany, złocienie i wiele innych. 40 gatunków zostało opisanych na tabliczkach informacyjnych znajdujących się przy siedzibie parku.

promo code
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings.

OK, close