Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

PAŁAC PACA W DOWSPUDZIE

Dowspuda jest miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym i turystycznym na Suwalszczyźnie. Ta mała miejscowość na szlaku rzeki Rospudy posiada bowiem najcenniejszy zabytek architektury świeckiej regionu – pozostałości pałacu hrabiego Ludwika Michała Paca.

Pałac wybudowany w latach 1820-1823 był jednym z pierwszych w Polsce, który wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego. Pałac zbudowany wg projektu włoskich architektów pasował do znanego powiedzenia „Wart Pac pałaca, a pałac Paca” i zaliczany był do najpiękniejszych w Polsce. Po klęsce Powstania Listopadowego, w którym uczestniczył generał Pac, władze carskie skonfiskowały majątek i nastąpił stopniowy proces niszczenia wspaniałego zespołu pałacowo-parkowego.

Pozostałe po okazałym pałacu fragmenty znajdują się na stromej skarpie nad rzeką Rospudą i wciąż zachwycają. Arkadowy portyk jest jednym z symboli Suwalszczyzny. Ocalała wieża narożna zwana Bocianią pozwala ocenić kunszt nieistniejącego pałacu. Aleja lipowa będąca pomnikiem przyrody, a obok zabytkowy park, tworzą niezwykłą atmosferę, która sprzyja wypoczynkowi blisko natury. Przy bramie wjazdowej stoi pomnik ostatniego właściciela Dowspudy.

Zniszczenia uniknął w całości zabytkowy budynek kordegardy. Dawna strażnica została odrestaurowana i od 2015 roku zaprasza jako Centrum Obsługi Turysty.

kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij