Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

Sejny

Miasto powiatowe nad rzeką Marychą (dawniej Sejną). Liczy 6 tys. mieszkańców. Sejny były stolicą powiatu w latach 1956 – 1975 i stały się nią ponownie 1 stycznia 1999 r. 

Historia Sejn zaczyna się w XVI wieku, kiedy to Iwan Wiśniowiecki za zasługi dla Ojczyzny otrzymał ziemię nad rzeką Marycha. W 1522 r. król Zygmunt Stary polecił wymierzyć w Puszczy Olickiej, w Leśnictwie Przełomskim, teren dla hetmana kniazia Iwana Wiśniowieckiego. Namiestnik kniazia, jego syn Dymitr, wybudował tu dwór Sejny, który stał się zaczątkiem nowej osady. W 1593 r. dwór nabył Jerzy Grodziński, który założył tu miasto. Od 1602 r. Sejny znalazły się w rękach dominikanów z Wilna. W latach 1610–1619 wznieśli oni tu późnorenesansowy kościół, a później klasztor który ukończono u schyłku XVII w. Dzięki dominikanom miasto rozwijało się jako miejsce odpustowe, ośrodek rzemiosł, handlu, oraz oświaty na wysokim poziomie Załamanie gospodarcze przyniósł pocz. XVIII w. i wojna północna z przemarszami wojsk, epidemiami oraz wielkim pożarem miasta. W 1787 r. dominikanie uzyskali dla miasta nowy przywilej, osiedlili rzemieślników i kupców, przywracając ponownie korzystną koniunkturę.

W 2. poł. XVIII w. przebudowano układ urbanistyczny i architekturę miasta. W 1795 r. Sejny znalazły się w zaborze pruskim i nastąpiła kasata klasztoru. W 1818 r. ustanowiono tu biskupstwo, istniejące do 1925 r. W 1926 r. katedra sejneńska została przemianowana na kolegiatę, a w 1973 r. na bazylikę. W latach 1826–1914 w klasztorze funkcjonowało seminarium duchowne, a w latach 1923–1939 gimnazjum biskupie. W latach 1919–1920 w okolicy toczyły się walki polsko-litewskie, które zadecydowały o przynależności Sejneńszczyzny do macierzy.

Ze względu na mniejszość litewską miasto i okolice stanowiło oddzielny powiat, pomimo stosunkowo niewielkiej liczby ludności. W Sejnach znajduje się także konsulat Republiki Litewskiej.

Zabytki: 

  • Układ urbanistyczny z końca XVII w. 
  • Kościół pw. Nawiedzenia NMP - trójnawowa bazylika, pierwotnie renesansowa, w 1760 r. rozbudowana w stylu barokowym. Wewnątrz 11 ołtarzy barokowych i rokokowych z poł. XVIII w. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycka rzeźba szafkowa Matki Boskiej Sejneńskiej łaskami słynącej, sprowadzona na pocz. XVI w. z Królewca do Sejn, koronowana uroczyście we wrześniu 1975 r. Obrazy z XVII i XVIII w. Wyposażenie z XVIII i XIX w. 
  • Klasztor z lat 1619–1706, przebudowany pod k. XVIII i XIX w. piętrowy czworobok z basztami narożnymi.
  • Dawny pałac biskupi z 2. poł. XIX w. Kaplica pw. św. Agaty z 1789 r.
  • Neogotycki kościół pw. MB Częstochowskiej (d. ewangelicki) z poł. XIX w.
  • Klasycystyczny ratusz z 1840 r. 
  • Synagoga z lat 1860–1870, obok galeria. Dawny dom talmudyczny, ob. siedziba Ośrodka „Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów”.
  • Kamieniczki z 2. poł. XIX w.
  • Murowana kaplica grobowa rodziny Wolmerów z 1830 r. na cmentarzu katolickim. 
kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij