Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

Skansen w Puńsku

Zbudowany w 1986 roku Skansen w Puńsku znajduje się około 0,5 km od centrum miejscowości. Skansen, inaczej zwany Muzeum Litewskiego Centrum Kultury Ludowej, jest zrekonstruowaną okazałą zagrodą wiejską z przełomu XIX i XX w. Obejmuje domy mieszkalne, obory, stodoły, spichlerz . W budynkach znajdują się tradycyjne przedmioty codziennego użytku domowego, jak również narzędzia rolnicze. Zobaczyć można m.in.: eksponaty związane z uprawą roli, dawne rolnicze narzędzia pracy, a więc widły, cepy do młócenia zboża, nosiłki, siekacze, sierpy. Niektóre z eksponatów obrazują rękodzieło ludowe, inne zabytki sztuki ludowej.

Wszystkie budynki w skansenie są wykonane z drewna i kryte słomą. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych na uwagę zasługują: brama drewniana, świreń, studnia z żurawiem, drewniany krzyż. Warto także obejrzeć szopę maneżową na kierat.

Jednym z ciekawszych obiektów na terenie skansenu jest stodoła, a w niej teatr stodolany. Była to forma rozrywki organizowana wśród mieszkańców wsi lub miast. Na małej scenie budowanej i przyozdabianej na kilka dni przed pierwszymi występami prezentowały się organizacje teatralne niosąc rozrywkę mieszkańcom. Tradycja ta podtrzymywana jest przez Dom Kultury Litewskiej do dnia dzisiejszego. Organizowane są tutaj imprezy kulturalne oraz festiwal teatrów stodolanych.

Zwiedzanie Skansenu jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij