Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

Bazylika NMP w Sejnach

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Sejnach to kościół podominikański. Nosi godność bazyliki mniejszej. Tytuł ten przyznano mu w 1973 roku w związku z koronacją figury Matki Boskiej Sejneńskiej. W 2005 roku kościół został ustanowiony kolegiatą kapituły sejneńsko-wigierskiej.

Świątynię zbudowali w latach 1610-19 dominikannie sprowadzeni do Sejn w 1602 roku z Wilna. W 1619 roku zaczęli budować klasztor. Fundatorem klasztoru był Jerzy Grodziński – założyciel Sejn. Kompleks zabudowań klasztornych ukończono w 1706 roku.

Był to czworoboczny zamek z dziedzińcem pośrodku i czterema narożnymi wieżami – „bastionami”. Są one jedynymi renesansowymi budowlami w północno-wschodniej Polsce. Klasztor był zniszczony przez Szwedów, a w czasie rozbiorów zajęły go wojska pruskie. Dominikanów stamtąd wysiedlono. Dopiero w 1989 roku klasztor wrócił we władanie kościoła. Przywracany jest pierwotny wygląd budowli. Obecnie siedzibę ma tu muzeum.

Do zabudowań klasztornych przylega kościół. W drugiej połowie XVIII wieku przebudowano go w stylu baroku wileńskiego. Fundatorką tej przebudowy była Róża z Platerów Strutyńska. Podczas przebudowy zmieniono orientację kościoła. W miejscu wcześniejszego prezbiterium wystawiono fasadę z dwiema wieżami. Wieże mają po trzy kondygnacje i przykryte są hełmami. Wnętrze przedłużono o dwa przęsła. Rozebrana została dzwonnica.

Kościół jest zbudowany z cegły. Jest to sześcioprzęsłowa hala bez wydzielonego prezbiterium. Wnętrze jest nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami. Wsparte jest na filarach na planie kwadratu a do nich przylegają pilastry. W przęśle zachodnim znajduje się kruchta a nad nią chór. Ołtarze i malowidła są wykonane w stylu barokowym i pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. W miejscu pierwotnego prezbiterium znajdują się neobarokowe organy z 1907 roku. W sierpniu organizowane są tutaj koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych.

W kościele są dwie kaplice. Jedna poświęcona jest Sercu Jezusowemu (z 1661 roku), a druga Matce Boskiej (z 1881 roku). Znajduje się tutaj bardzo cenna 600-letnia, drewniana gotycka figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która jest przedmiotem kultu religijnego od XVII wieku. Wota w kaplicy świadczą o doznanych łaskach. Prawdopodobnie jest to jedyna figurka na świecie, która przedstawia całą Trójcę Świętą. Po „otwarciu” sukienki, figurka staje się tryptykiem ukazującym wizerunek Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Na wewnętrznych skrzydłach widać postacie Krzyżaków adorujących Trójcę Świętą, co pozwoliło oszacować wiek figurki. Otwierana jest tylko przy wyjątkowych okazjach.

kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij