Trwa ładowanie strony...

Zapisz się na newsletter

Rezerwacja online

Przyjazd:
Wyjazd:
Już od
Sprawdź dostępność

JEZIORO WIGRY

Jezioro Wigry jest jednym z ośmiu jezior Wigiersiego Parku Narodowego, udostępnionych do celów turystycznych i rekreacyjnych. Uprawianie turystyki wodnej dozwolone jest w okresie od 1 czerwca do 31 października, z wyjątkiem akwenu położonego na południe od wysp Ordów, Ostrów i Krowa, na którym sezon turystyczny rozpoczyna się od 15 czerwca. Jezioro można zwiedzać kajakiem, łodzią wiosłową, żaglówką lub innym sprzętem pływającym bez silnika spalinowego. W okresie wolnym od lodu po jeziorze pływa statek spacerowy mogący pomieścić około 25 osób.

W okresie zimowym dozwolone jest uprawianie sportów bojerowych i łyżwiarstwa. Turystów obowiązują przepisy ochrony przyrody, w tym zakaz wpływania w strefę szuwarów, postoju sprzętu pływającego przy wyspach, niszczenia roślinności wodnej, płoszenia zwierząt, podwodnego polowania oraz nurkowania z butlami tlenowymi. Z uprawiania turystyki wyłączony jest pas wodny o szerokości 100 metrów przylegający do brzegów jeziora na odcinku od Zatoki Hańczańskiej do półwyspu Łysocha. Wędkowanie może się odbywać po wykupieniu licencji na sportowy połów ryb według zasad zbliżonych do regulaminu Polskiego Związku Wędkarskiego, lecz z pewnymi ograniczeniami. Przy każdej zakupionej licencji znajduje się regulamin połowu określający zasady obowiązujące w danym roku. 

Za wstęp na obszary wodne, jak i na wszystkie szlaki turystyczne Parku, pobierane są opłaty w formie wykupienia "Karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego". Z opłaty zwolnione są osoby, które wykupiły licencje upoważniające do amatorskiego połowu ryb na terenie Parku oraz osoby, które wykupiły kartę wstępu dla załóg statków żaglowych. 

Turyści przebywający w okolicy jeziora Wigry mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego (w Starym Folwarku, Wigrach, Zakątach i Gawrych Rudzie).
Wyrazem rosnącego uznaniu dla walorów przyrodniczych jeziora Wigry było włączenie tego akwenu w 1975 roku do "Projektu AQUA", skupiającego najcenniejsze akweny świata oraz objęcie go od 1998 roku programem "adopcji" - pomocy naukowej ze strony Międzynarodowego Towarzystwa Limnologicznego.

Zdjęcie w tle pochodzi ze strony ze strony: www.sudawcy.blogspot.com - ojciec i syn o Suwalszczyźnie

kod promo
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij